Free Walking Tour (Ücretsiz Yürüyüş Turu) Nedir?

Nedir bu Free Walking Tour dedikleri şey? Son zamanlarda müthiş popüler olan bu yürüyüş turlarının amacı nedir, gerçekten ücretsiz mi? Ekstra para istiyorlar mı? İşte birçok şehirde deneyimlediğim Free Walking Tour ile ilgili ayrıntılar.

Not: Fotoğrafların üzerine tıklayarak büyük boyutta görebilirsiniz.

İnternetin artık hayatın her alanında olması, her kapsamı içermesi gezilerin şekillerini de değiştirdi. Artık herkes turizm acenteleri yerine internetten araştırma yapıp kendi turlarını düzenlemeye yöneldi. Hal böyle olunca ihtiyaçlar da farklılaştı. Ucuz uçak bileti bulmanın da kolaylaşmasıyla aslında iş sadece gideceğiniz yeri internetten araştırmak ve bölge hakkında bilgileri çıkarmaya kaldı.

Gittiğiniz yerleri hissetmenin ve en iyi anlamanın yolu sokaklarında yürümek, toplu taşıma sistemlerini kullanmaktan geçiyor. İşte bu ücretsiz yürüyüş turları da tüm bu ihtiyaçlar doğrultusunda oluştu. Bazı kentlerde dernekler, bazı kentlerde şahıslar bir şekilde bu oluşum içinde yer almaya başladı.

Peki Nasıl ve Nerede Başlayacak?

Free Walking Tour’lar hemen hemen artık her kentte var. İnternette araştırma yaptığınızda hepsine ulaşabiliyorsunuz. Gideceğiniz yeri free walking tour şeklinde bir arama yapın ve sonuçları göreceksiniz. Bizzat ben kendim; Belgrad, Helsinki ve Filibe (Plovdiv)’de free walking tour’u kullandım.

Diyelim Barcelona’ya gidiyorsunuz. Barcelona Free Walking Tour yazdığınızda karşınıza ayrı ayrı firma, STK veya kişiler tarafından sonuçlar karşınıza çıkacak. Herhangi birini seçip girebilirsiniz. Sayfalarında hangi günler, saat kaçta, nerede buluşulacağını ve ne renk bir kıyafet giyeceğini tanımlıyorlar. Örneğin Barcelona için http://freewalkingtoursbarcelona.com/en/ sayfasını Google’dan buldum ve girdim.

Soldaki görseli bu internet sitesinin “Free Tour” kısmından aldım. Buradan da göreceğiniz gibi Catalunya Meydanı’nda her gün saat 10:00, 11:00 ve 15:00’te turun başladığı 2 saat sürdüğü ve pembe bir şemsiyeyle bekleyecekleri yazıyor. Ayrıca kayıt yaptırmanız gerektiği yazıyor. Bir de haritadan da buluşma noktası gösterilmiş. Siz pembe şemsiyeliyi bulun ve yavaş yavaş yanına yanaşın 🙂

Ücret?

Bu tur adından da anlaşılacağı üzere ücretsiz. Turun başında size de söyleyecekleri gibi eğer beğenirseniz gönlünüzden ne koparsa bir şeyler verebilirsiniz. Ben katıldıklarım mutlaka verdim. Bir emek harcanıyor karşılığından en azından ortalama bir yerde yemek yenecek bir para mutlaka verdim.

Herkes vermiyor katılırsanız siz de göreceksiniz. Teşekkür ederiz deyip kaçanlar var grupta gözlerden kaçmadı 🙂 Ama öyle kimsenin de gönül koyduğu falan yok rahat olabilirsiniz.

Nasıl?

Bu turların tamamı yürüyerek geçiyor. Sizin aslında yapmak istediğinizi gönüllü olarak biri size anlata anlata gezdiriyor. Profesyonel rehberlerdense bu şekilde yerel halktan birinin doğal anlatımının daha faydalı olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca zaten kentin en önemli olmazsa olmazlarını gezerek sanki bir arkadaşınız anlatıyormuşcasına dinlemek kesinlikle tavsiye edeceğim bir deneyim.

Ülkemizde de ücretsiz turlar yaygınlaşmaya başladı. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da başladı. Diğer kentlerimizde de yakın bir zaman bu oluşumu görmek mümkün olacaktır.

Pub Crowl Nedir?

Pub Crowl yada Türkçesi “Bar Taraması” denebilir tıpkı ücretsiz yürüyüş turları gibi kentin önemli gece hayatı mekanlarını bir gece içerisinde kısa kısa zaman geçirerek grup halinde gezmesi olarak adlandırabiliriz.

Bu deneyimi Tel-Aviv’de yaşamıştım, oldukça keyifli vakit geçirebilirsiniz. Yine ücretsiz yürüyüş turundaki gibi arama yaparak, benzer şekilde bir buluşmak noktasında olaya başlayabilirsiniz.

Sormak istediğiniz herşey için yorumlarınızı bekliyorum.

 

 

İlgilenebileceklerinizden:

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.