Küba’da İnternet

Küba denince sürekli bir bilinmezlik geliyor insanın aklına. Bunun en büyük sebebi yıllardır dış dünyaya kapalı olması denebilir. İnternetten de araştırma yaptığınızda ciddi anlamda eksiklik görüyorsunuz. Küba ile ilgili ayarlamalar yapmak istediğinizde çok fazla zorlanacaksınız.

Not: Fotoğrafların üzerine tıklayarak büyük boyutta görebilirsiniz.

Küba Gezisi’nin tüm görüntüleri için tıklayın.

Küba’da internet yokmuş gibi bir algı oluşabilir. Aslında Küba’nın Avrupa ülkelerinden telefon operatörü açısından bir farkı bulunmuyor. Küba’ya gittiğinizde telefonunuz devletin GSM Operatörü olan Cubacell’i çekmeye başlayacak. Eğer isterseniz telefonunuzun hücresel verisini açıp internete girebilirsiniz. Fakat Avrupa’dan farkı burada başlıyor. Türkiye’deki hiçbir operatörün Küba’ya ilişkin bir paketi bulunmadığından arama, mesaj atma ve internet verisi kullanma ücretleri son derece pahalı. Bu yüzden uzak durun!

Küba’da otellerde, restoranlarda nadiren Free Wifi göreceksiniz. Ama sakın heyecanlanmayın, bu bildiğiniz ücretsiz internet falan değil. Küba’da bildiğiniz üzere hizmet sektörü sadece kamunun elinde. Yani internet hizmeti, telefon hizmeti gibi zorunlu ihtiyaçları devlet karşılıyor. Etecsa isimli devletin internet sağlayıcı firması Küba’nın kamusal alanlarının birçoğuna kablosuz internet bulunduruyor. Normal vatandaş da evine internet alabiliyor. Bunu yine Etecsa üzerinden yapıyor. Yani bir otelin veya restoranın bende Free Wifi var demesi aslında Etecsa’nın modemi var anlamına gelmektedir. Bu yüzden Küba’da parklar gece yarılarına kadar son derece canlı. İnsanlar bir bakıma sosyalleşiyorlar.

Etecsa’nın 1 saatlik internet kullanım kartı

Gelelim ikinci aşamaya; Bu modemlere bağlanmak için ne yapmalıyız? Etecsa’nın ofislerinden öncelikle internet kartı almalısınız. Saati 1 CUC=Dolar. Veya 5 saatlik kartlardan da alabilirsiniz. Bu kartlardan satın alabilmeniz için yanınızda pasaportunuzun mutlaka olması lazım. Görselde de göreceğiniz üzere bu kartlar üzerinde bir kullanıcı kodu ve şifre bulunmakta. Herhangi bir Etecsa modemine bağlandığınızda otomatik olarak Etecsa’nın kullanıcı giriş sayfasına yönlendiriliyorsunuz. Buraya bu bilgileri girdiğinizde artık internetiniz var demektir. Aşağıda Viñales kasabasındaki Etecsa’dan internet kartı alırken çektiğim videoyu inceleyebilirsiniz.

Etecsa’nın sağladığı internet hizmeti bizim Fiber internet hızında henüz değil. Altyapılarının çok iyi olmadığı kesin. Ama ADSL hızında internete bağlanabiliyorsunuz.

Küba’da İnternet Bulan Masum Köylüler

Bu yazıyla birlikte Küba Gezisi ve Küba Püf Noktaları yazılarımızı okumanızda ciddi fayda var. Sormak istediğiniz herşey için yorumlarınızı bekliyorum.

Küba Gezisi’nin tüm görüntüleri için tıklayın.

İlgilenebileceklerinizden:

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.