Moskova

Moskova tarihten bu yana sosyal, kültürel, siyasi anlamda dünyanın en önemli en popüler şehirlerinden biri olmuştur. Sosyalizmin ve komünizmin kalbi Moskova’da atmış, birçok devrim Moskova’nın merkezindeki Kızıl Meydan’da gerçekleşmiştir.

Not: Fotoğrafların üzerine tıklayarak büyük boyutta görebilirsiniz.

moskva1
Moskova

Moskova gezisine 2015 bayram tatilini de fırsat bilerek 4 günlük bir Moskova gezisi ben ve eşimi bekliyordu. Rusya’ya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları normal pasaportla vizesiz olarak gidebiliyor. Pegasus Havayolları‘ndan aldığımız biletilerin ardından öncelikle internette kısa bir araştırma ile booking.com aracılığı ile otelimizi ayarladık. Gezi programımızı da aşağı yukarı yaptık ve geziye beklemeye koyulduk.

moskva3
Tverskaya

Otelimizi Bolshoi Tiyatrosu’nun hemen arkasında Tverskaya denen bölgedeydi. Burası gece geç saatlere kadar hareketli konaklama için güzel bir bölge. 3 gecelik 400 TL ile 800 TL arasında kalabileceğiniz güzel oteller bulunmakta. Rusya’nın para birimi Ruble’dir.

[box type=”info”] 100 Ruble = 4.50 TL (Ekim 2015)[/box]

moskva2
Mucize İlaç 🙂

Rusya’da yaşanılacak en büyük problem İngilizce kullanılmaması, her yerde Kiril Alfabesi yer alması ve insanların soğukluğu… Özellikle Kiril Alfabesi’nden gına gelebilir. Metroda müzede hiçbir yerde Latif Alfabesi görmek çok mümkün değil. Ayrıca Moskova’da edindiğim çok önemli bir tecrübeyi aktarmak isterim. Kesinlikle gitmeden önce gideceğiniz yerde ki sağlık kuruluşlarını belirleyin. En azından kentin önemli bir hastanesinin adresini, yerini, yurdunu kaydedin bir yerlere. Gittiğimiz ilk gün rahatsızlandım ve doktora gitmem gerekti. Akşam saat 8’de resepsiyona “Hastane?” dediğimizde bize dehşet verici bakışlarla “24 saat açık hastane yok!” şeklinde cevap aldık. Tabiyki vardı ama insanlar genel olarak yardımseverlikten uzak ve bilgisizler. Buna bir de inatla Rusça konuşma isteği eklenince işler iyice zorlaşıyor. Güçlükle bir eczane bulundu ve mucize bir ilaçla tedavi oldum neyseki.

[box type=”warning”] Gitmeden önce harfleri çağrıştırması açısından Kiril Alfabesi’ndeki harflerin Latin Alfabesi’ndeki karşılıklarını öğrenmeniz size biraz yardımcı olacaktır. Vikipedi Kiril Alfabesi[/box]

moskva4
Aeroexpress

Şehir merkezine ulaşım oldukça basit. Moskova’da 3 adet havaalanı var. Bu havaalanlarının tamamından AeroExpress adlı bir tren ile şehir merkezine ulaşmanız mümkün. Trenin ücreti tek yön gidiş 420 Ruble (19 TL). Tren ile şehir merkezine gidip gardan dışarı çıkmadan Moskova Metrosu ile gideceğiniz yere çok rahat ulaşabilirsiniz. Biz 400 Ruble (18 TL) 3 günlük sınırsız kart aldık. Moskova Metrosu ile istediğiniz her sokağa her bölgeye ulaşabilirsiniz. Bu tarz sınırsız biniş kartları daha uygun fiyata gelmektedir. Taksiye hiçbir zaman ihtiyacınız olmaz.

moskva5
Metro İstasyonu

Burada Moskova Metrosu’na değinmek istiyorum. 100 yıl önce projelendirilen ve 1930’lu yıllara girildiğinde kullanılan, toplam 12 hattan oluşan, yerin altında kat kat ilerleyen Moskova Metrosu’na hayran kaldık. Trenler eski fakat inanılmaz kullanışlı. İstasyonların bazıları bir sanat harikası. Trenlerin zaman çizelgesi yok. Çünkü 1-2 dakikada bir tren geliyor hangi hatta olursanız olun. Fakat istediğiniz her yere rahatça metro ile ulaşabilirsiniz.

Gelelim gezimize; İlk gün Otelimizin de bulunduğu Kzynetskiy Caddesi’nde tur atarak geçti. Burada çeşitli alışveriş mekanları, restoran ve barlar yer almak. İstiklal Caddesi benzeri bir şekilde sadece yaya erişimli bir cadde ve neredeyse sabaha kadar canlılığını koruyor. Moskova kent merkezinde ki yapıların neredeyse tamamı bir sanat eseri, tamamı görülmeye değer yapılar. O yüzden şehirde yürümek büyük bir zevk.

moskva6
Kızıl Meydan

İkinci güne geldiğimizde ilk iş yürüyerek Kızıl Meydan’a gitmek oldu. 15. yüzyılda Kremlin’in duvarları tamamlandıktan hemen sonra yapılan Kızıl Meydan, tarih boyunca idamlara, gösterilere, geçit törenlerine ve mitinglere sahne olmuştur. Bir tarafında tarihi yapısı tamamen korunmuş GUM isminde AVM, bir tarafından Kremlin’in duvarları, bir tarafında ise Aziz Vasil Katedrali yer alıyor. Kızıl Meydan Moskova’da olmazsa olmaz yerlerden biridir. Kızıl Meydan gece de çok canlı bir yer. Meydan harika bir şekilde ışıklandırılmış ve görülmeye değer.

moskva7
Kızıl Meydan’da Gece
moskva8
Bolshoi Tiyatrosu

Kızıl Meydan gezimizden sonra Bolshoi Tiyatrosu‘na gittik. Bolshoi Tiyatrosu’nda tiyatro turu denen bir turistik atraksyon var. Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri saat 12:15’te İngilizce tur bir defa olmak üzere düzenleniyor. 20 kişilik grup alınıyor sadece. Ama sanmayın ki herşey bu kadar düzenli. Belirttiğim 3 günden birinde saat 12:00’de tiyatronun ana giriş kapısına gidin. Zaten bir kalabalık göreceksiniz. Aralardan kapının önüne kadar gidin ve kapı açıldığında içeriye dalın. Bu kadar basit 😉 Biz başaramadık ve içeriye giremedik siz aynı hatayı yapmayın. Bolshoi Tiyatrosu tarihi önemi olan görülmesi gerek yapılardan biri.

moskva9
Aziz Vasil Katedrali

Daha sonra gezimize Kızıl Meydan’da yer alan Aziz Vasil Katedrali’nde devam ettik. Moskova’nın en önemli simge yapısı olan katedralin dış görünüşünü hemen hemen herkes bir şekilde görmüştür. İçerisi de dışarısı kadar güzel ve ihtişamlı. 1555 – 1561 yılları arasında Rus Devleti’nin Kazan ve Astrahan hanlıklarına karşı kazandığı zaferleri kutlamak amacıyla Korkunç İvan tarafından yaptırılmıştır. Değişik şekilde tasarlanmış olan sekiz kubbe, sekiz ayrı zaferi simgelemektedir.

moskva10
Moskova’da ki parklardan biri; Gorky Park

Daha sonra Kremlin Sarayı’nın girişinde bulunan Alexander Bahçesi’nde gezintiye çıktık. Zaten Moskova’da neredeyse her yer park, bahçe, su öğeleri.. Sosyalizmin en önemli vurgusu kamudur. Mülkiyet kavramını sınırlayan bu ideoloji Moskova’da o kadar hissediliyor ki, ve o kadar güzel ki. Liberal ekonomi ve kapitalizm ile birlikte ülkemizde de kamusal alanların giderek azalması, Moskova gibi bir şehri görünce bizi oldukça üzdü.

Moskova’da iki önemli AVM bulunmaktadır. Biri Kızıl Meydan’da (GUM), diğeri Bolshoi Tiyatrosu’nun orada (TSUM). İkiside lüks AVM’ler ama mimarisi geleneksel yapıda. Hediyelik eşya almanızı buralardan önermem çünkü oldukça pahalı. Biz eşimle çok uyguna hediyelik eşyalar alabileceğiniz ve pazarlık yapabileceğiniz bir yer belirledik. Kremlin Sarayı’nın ana girişi tarafından metro istasyonuna indiğinizde aşağıda yer altı çarşına benzer küçük küçük dükkanlar yer almaktadır. Buradan uygun fiyata hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Ayrıca Kızıl Meydan’ın girişinde de hediyelik eşya satan ufak kulübeler mevcut.

[box type=”bio”]Yok öyle umutları yitirip karanlıkta savrulmak. Unutma; aynı gökyüzü altında, bir direniştir yaşamak.
Nazım HİKMET
[/box]

moskva11
Nazım Hikmet’in Mezarı

Moskova’da Türklerin en çok ziyaret ettiği yerlerden birisi de Nazım Hikmet’in mezarının bulunduğu Novodovichy Mezarlığı. Bu mezarlık sadece Nazım Hikmet’in değil birçok ünlü düşünürün de anıt mezarı bulunmaktadır. Nazım Hikmet’in mezarı, eşi Vera’nın anısına yaptırılmıştır.

moskva12
Kozmonot Müzesi

Sovyetler Birliği denince akla gelen ilk şeylerden biri de uzay bilimidir. Ünlü Rus Kozmonot Yuri Gagarin uzaya giden ilk insandır. 1900’lü yılların ortalarında Sovyetler Birliği Amerika ile büyük bir uzay yarışına girmiştir. Hatta Yuri Gagarin’in uzaya çıktığı ve döndüğü uzay kapsülü hala şu an Moskova’daki Kozmonot Müze’sinde bulunmaktadır. Kozmonot Müze’sine ulaşabilmek için Moskova Metro’sunda turuncu hatta binip “Vidni” istasyonunda inmeniz gerekmektedir. Maalesef ben bu müzeye kadar ulaşmama rağmen o gün müzede tadilat olduğu için müzeye girmem mümkün olmadı. Fakat yeniden Moskova’ya gidecek olsam ilk uğrayacağım yerlerden biri olacaktır.

moskva13
Cafe Pushkin

Moskova her ne kadar yemek kültürü olmasa da yemek yiyebileceğiniz çok güzel restoranlar bulunmaktadır. Cafe Pushkin bunlardan en önemlisi sanırım. Cafe Pushkin 1800’lü yıllardan kalma temasıyla iki bölümden oluşmaktadır. Bunlardan ilki kütüphane diğeri ise eczane isimli bölümleridir. Cafe Pushkin’e gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Alt katta yer alan eczane temalı restorana kıyafet zorunluluğu yok fakat eğer üst kattaki kütüphane temalı bölümde yemek yemek istiyorsanız daha resmi kıyafetler giymeyiz gerekmektedir. Cafe Pushkin’in dekorasyonu ve garsonların servis ritüeli sizi kendine hayran bıraktıracaktır. Fiyatlar biraz pahalı. İki kişi tavuk yemeği, alkolsüz içeceği ve tatlısı toplamda 6.500 Ruble (300 TL) gibi bir rakama mal oldu.

moskva14
Lenin’in Mozolesi

Moskova gezisinin en unutulmazlarından biri de Lenin’in Mozolesi’dir. Sovyetler Birliği’nin kurucusu olan Lenin hala kanlı canlı bir şekilde Kremlin Sarayı’nın önündeki anıt mozolede sergilenmektedir. Ziyaret sırasında askerler herhangi bir ses veya saygısız gördükleri davranış karşısında ziyaretçileri uyarmaktalar. Mozoleye giriş ücretsizdir. Ayrıca Kremlin Sarayı’nın duvarında eski Sovyetler Birliği devlet başkanlarının da anıt mezarları bulunmaktadır.

moskva15
Kremlin Sarayı

Ve Moskova’nın olmazsa olmazı Kremlin Sarayı. Kremlin Sarayı içerisinde bir çok katedral ve şu anda hala Putin’in başkanlık ettiği hükümet binası yer almaktadır. Ayrıca Sovyetler Birliği döneminde savaşlarda kullanılan top ve mermiler, yabancı devletler tarafından verilen hediyelerin yer aldığı etnografik müze bulunmaktadır. Katedraller içerisinde bilgi broşürleri bulunmaktadır. Katedrallerin tamamı bugüne kadar harika bir şekilde korumuştur. Kremlin Sarayı’na giriş yaklaşık olarak 400 Ruble (20 TL) civarında ve sarayı tam olarak gezebilmek için en az 3-4 saate ihtiyacınız var.

moskva16
Nehir Turu

Moskova’da yapılabilecek eğlenceli aktivitelerden biri de nehir turu. Kievskaya metro istasyonunda inip nehir turu için kalkan botlardan birine binebilirsiniz. 200 Ruble (9 TL) karşılığında nehir turuna katılabilirsiniz. İstediğiniz bir durakta inebilirsiniz. Nehir turu dışında Arbat Caddesi eğlenceli vakit geçirebileceğiniz, birşeyler yiyip içebileceğiniz ve hediyelik eşya alabileceğiniz mekanlardan biridir. Bunlar ancak 4 günlük bir gezide yapabildiklerimizdi. Biraz daha zamanımız olsaydı ilk yapmak istediğimiz Moskova’nın harika yeşil alanlarında yürüyüş yapmak olurdu. Ayrıca kent merkezinde sanat müzesi ve kent müzesi görülebilecek yerlerdendi.

Gittiğimiz yerleri size Google Earth dosyası olarak hazırladım. Buradan indirebilir ve Google Earth’te açabilirsiniz.

Moskova kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri fakat yazının başında da belirttiğim gibi mutlaka gitmeden önce Kiril Alfabesi ile Latin Alfabesi arasındaki eşleştirmeyi az çok kafanızda oluşturmanız gerekiyor. Çünkü şehirde neredeyse Latin Alfabesi hiçbiryerde göremeyeceksiniz ve size yardımcı olabilecek herhangi bir Rus vatandaşına da rastlamayacaksınız. Hatta siz onlara İngilizce bir şey sorduğunuzda dahi size anlamsız bir şekilde Rusça cevap vereceklerdir.

Sormak istediğiniz herşey için mesajlarınızı bekliyorum.

İlgilenebileceklerinizden:

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.